Obróbka CNC

Współczesne zakłady przemysłowe inwestują coraz więcej w wydajne rozwiązania, jakie mają usprawnić pracę, dlatego też bazują na nowoczesnych technologiach i urządzeniach, które pozwalają im zwiększyć efektywność.

Równie chętnie wykorzystują obróbkę CNC, czyli obróbkę skrawaniem, jaka doceniana jest przede wszystkim za niezwykłą dokładność.

Wykonywana jest bowiem przy użyciu zaawansowanego technologicznie urządzenia wyposażonego w mikrokomputer. Zostaje on wcześniej odpowiednio zaprogramowany w celu usuwania drobnych części materiałów.

Obróbka skrawaniem polega na nadawaniu obrabianym przedmiotom żądanych kształtów, wymiarów oraz jakości powierzchni przez częściowe usuwanie ich materiału narzędziami skrawającymi.

Frezowanie CNC jest jednym z rodzajów takiej obróbki i dotyczy skrawania za pomocą wieloostrzowego narzędzia czyli frezu na obrabiarce sterowanej numerycznie, zwanej frezarką CNC. Podczas frezowania ruch obrotowy wykonuje narzędzie, zaś ruch posuwowy przedmiot obrabiany lub też narzędzie. W zależności od położenia osi obrotu freza względem obrabianej powierzchni rozróżnia się frezowanie obwodowe i czołowe. W zależności od ruchu posuwowego w stosunku do ruchu roboczego rozróżnia się frezowanie współbieżne i przeciwbieżne.

Połączenie nadzwyczajnej precyzji i nowoczesnego układu sterowania, przekłada się na wydajniejszą i bardziej dokładną obróbkę materiałów. Jak to możliwe? Podczas programowania urządzenie analizuje kilka czynników jednocześnie.Uwzględnia zarówno rodzaj obrabianego materiału, chropowatość, jak również oczekiwania konkretnego klienta.

Dużą zaletę stanowi fakt, iż komputer sterujący zachowuje wszystkie wprowadzone wcześniej dane, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem manualnie wprowadzać wszystkich parametrów, co wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Co ważne, tego rodzaju urządzenie może w całości zupełnie samodzielnie usuwać nieduże elementy, co czyni je bardzo konkurencyjnym w stosunki do obrabiarek sterowanych za pomocą ludzkich rąk.

Dokładność i skrócony czas pracy to nie wszystkie zalety, jakie charakteryzują obróbkę CNC. Zalicza się do nich także oszczędności pieniężne. W przypadku obróbki manualnej należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia błędu. Nierzadko sprawia to, że wiele materiałów zostaje po prostu źle wyciętych, przez co zostają zmarnowane, gdyż nie nadają się do dalszej obróbki. Zastosowanie metody CNC sprawia, że możliwa jest precyzyjna obróbka metali, dzięki której każdy materiał jest wykorzystany w sposób prawidłowy. To ponadto gwarancja otrzymania zawsze takiego samego elementu, który spełnia wszystkie wymogi.

Obróbka CNC jest powszechnie wykorzystywana w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. Inwestycja w tego rodzaju technologie także kosztuje niemało, jednak jest bardzo opłacalna i z pewnością szybko się zwróci.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*