Podstawowe typy grilli

Spotkania w plenerze przy grillu należą do dość popularnych form spędzania wolnego czasu. Zanim jednak będziemy mogli przystąpić do przygotowywania apetycznych i aromatycznych potraw z grilla, musimy dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu. Wybór urządzeń do grillowania na świeżym powietrzu jest obecnie bardzo różnorodny, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla. Zakup konkretnego rodzaju i modelu grilla warto też uzależnić w głównej mierze od własnych potrzeb, a także od swoich indywidualnych możliwości finansowych. Zapraszamy do artykułu przygotowanego przez sklep weber grill

Obecnie można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów urządzeń do grillowania. Wyróżnia się je pod względem zastosowanego typu paliwa: mamy więc grille gazowe, elektryczne, węglowe oraz grille opalane drewnem.

Grill gazowy może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i gazem pochodzącym z butli gazowej. Tego rodzaju grille doskonale sprawdzają się między innymi w otwartych kuchniach ogrodowych, a na dodatek są one bardzo mobilne – można używać ich właściwie w każdym miejscu.

Grille elektryczne funkcjonują z kolei dzięki zasilaniu z sieci. Można wyróżnić grille elektryczne jedno oraz dwustrefowe. Wśród tego rodzaju urządzeń popularne są zarówno nieduże grille o niewielkiej mocy, jak i profesjonalne duże urządzenia grillowe. Wadą grilli elektrycznych jest przede wszystkim wymóg dostępu do sieci elektrycznej. Grill elektryczny dość dobrze sprawdza się za to w przydomowych ogródkach, a także na campingach – w takich miejscach bowiem na ogół istnieje możliwość podpięcia do sieci.

Do najbardziej tradycyjnych urządzeń grillowych zalicza się natomiast grille węglowe oraz opalane drewnem. Grille te mają to do siebie, że sprawdzają się właściwie wszędzie. Ich zaletą jest bowiem niezależność od sieciowych źródeł energii.

Wybierając odpowiednie urządzenie do przyrządzania potraw w plenerze, można zwrócić uwagę na nowoczesne grille weber. Nie bez znaczenia są przede wszystkim parametry, a także wyposażenie dodatkowe. Do najważniejszych parametrów zalicza się powierzchnię rusztu, moc grilla, a także jego budowę. Na te elementy koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie wybierania urządzenia do grillowania. Jeśli chcemy grillować dość często, a na dodatek zależy nam na posiadaniu urządzenia, które posłuży nam nawet przez kilka lat, wówczas warto zainwestować w grill wysokiej jakości. Tylko wtedy grillowanie będzie mogło być doskonałą rozrywką dla wszystkich, a więc zarówno dla członków naszej rodziny, jak i zaproszonych gości i znajomych.