ortodonta

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Kiedy u dzieci pojawiają się pierwsze zęby stałe, to odpowiedni czas, aby wybrać się na kontrolę do ortodonty. Wczesne wykrycie wad zgryzu pozwoli na szybkie podjęcie leczenia i zapewni prawidłowy rozwój uzębienia dziecka.

Pierwsza kontrola u ortodonty

Zalecane jest, aby po raz pierwszy wybrać się z dzieckiem na kontrolę ortodontyczną jeszcze przed ukończeniem 7 roku życia. W ten sposób można zapobiec rozwojowi ewentualnej wady zgryzu i uniknąć uciążliwego i długotrwałego leczenia.

Wskazaniem do leczenia ortodontycznego dzieci może być na przykład zgryz krzyżowy, zgryz otwarty lub tyłozgryz. Podczas kontroli, ortodonta dziecięcy może stwierdzić lub wykluczyć wady uzębienia, a także poinformować rodziców, które nawyki mogą być szkodliwe i należy je wyeliminować.

Leczenie ortodontyczne Kraków polega na noszeniu specjalnego aparatu, który ma na celu korektę wady. Noszenie go przez dzieci narażone na wady zgryzu, przynosi wiele korzyści, między innymi:

-zapobiega rozwojowi wady

-pozwala skorygować nieprawidłowy zgryz

-zapewnia prawidłowe rozwijanie się szczęki oraz żuchwy

-zapobiega urazom zębów

-pozwala stworzyć miejsce dla wyrzynających się zębów stałych

Aparat na zęby Invisalign pomaga uniknąć kłopotów z uzębieniem w przyszłości. Rzadko się zdarza, żeby już podczas wyrzynania się pierwszych zębów stałych, ortodonta zalecił noszenie aparatu. Mimo to, regularna kontrola jest bardzo istotna, gdyż pozwoli w razie konieczności szybko zareagować i rozpocząć leczenie, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Wady zgryzu u dzieci często są wykrywane mniej więcej w wieku 8- 10 lat. Wówczas koniecznością staje się aparat ortodontyczny. W zależności od rodzaju uzębienia, stosuje się aparat ruchomy lub stały. Ten pierwszy zazwyczaj zakłada się w przypadku dzieci, które mają jeszcze częściowo zęby mleczne i służy on do korygowania drobnych wad. Aparat stały natomiast przeznaczony jest dla dzieci posiadających zęby stałe.