Czysta woda z kranu – filtry

Woda jest wykorzystywana przez nas każdego dnia. Używamy jej między innymi do przygotowywania różnych napojów i posiłków. Woda, która wypływa z naszego kranu nie zawsze będzie na tyle czysta, żeby można ją było spożywać w sposób bezpieczny. Po drodze do naszej kuchni może do niej przeniknąć wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń. Mogą to być zanieczyszczenia mechaniczne, mikrobiologiczne, czy chemiczne. W celu zatroszczenia się o własne zdrowie, jak i o zdrowie wszystkich użytkowników wody domowej, warto zastosować odpowiednie filtry do wody.

Kiedy montować filtry?

Każda osoba korzystająca zarówno z wody doprowadzanej sieciami wodociągowymi, czy też korzystająca z wody domowej, powinna mieć świadomość tego, jaka jest jakość wody wypływającej z kranu. W tym celu dobrze jest wykonać badanie wody w laboratorium. Dzięki temu użytkownik będzie mógł stwierdzić czy dana woda jest zdatna do picia, czy też wymaga założenia filtrów. Jeżeli okaże się, że przebadana woda nie zawiera zanieczyszczeń, to wtedy oczywiście montowanie filtrów nie będzie miało sensu. W przeciwnym jednak wypadku, warto poszukać takiego filtra, który usunie znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia.

Filtry do wody – rodzaje

Bardzo często stosowane filtry do wody pitnej to:

  • filtry mechaniczne – ich zadanie polega na zatrzymywaniu cząstek stałych, które płyną wraz z wodą;
  • filtry węglowe – dzięki nim pochłaniany jest chlor oraz jego pochodne. Ponadto pochłaniane są związki organiczne. Dzbanek filtrujący wykorzystywany w wielu domach ma najczęściej zamontowany właśnie filtr węglowy. Kup dzbanek filtrujący teraz;
  • filtry zmiękczające – zmiękczacz wody sprawi, że spożywana przez nas woda będzie miała mniej magnezu oraz wapnia. Kup teraz;
  • filtry odżelaziające – usuwają z wody związki żelaza;
  • filtry z wkładami ceramicznymi – dzięki nim woda jest filtrowana z bakterii;
  • filtry wykorzystujące odwróconą osmozę – odwrócona osmoza to system, dzięki któremu z wody usuwane są niemal wszystkie elementy: zarówno zanieczyszczenia, jak też substancje mineralne korzystne dla człowieka.