Uważaj przy kupnie „domu do remontu”

„Sprzedam dom do remontu”

Takie ogłoszenia są bardzo popularne w sieci i jest to nie tylko okazja dla kupującego, na zawarcie korzystnej transakcji, ale też sprytna pułapka sprzedających, który chcą zarobić na małym oszustwie. Stwierdzenie „dom do remontu” nie zawsze oznacza to samo, a najczęściej, co miał na myśli autor ogłoszenia można dowiedzieć się po cenie nieruchomości i jej porównaniu z innymi lokalnymi produktami tego typu.

W większości przypadków domy do remontu są w stanie opłakanym i chodzi w nich o wymianę praktycznie rzecz biorąc wszystkiego. Wiadomo, nikt nie wyobraża sobie jak można kupić nieruchomość, nawet wystawioną na aukcji internetowej, bez uprzedniego jej zobaczenia. Stąd też każdy może naocznie się przekonać, w jakim konkretnie jest stanie dana nieruchomość i ocenić jej wartość. Jednakże przy tego typu wycenie warto poradzić się specjalisty, lub osoby z najbliższego otoczenia mającej większe pojęcie o kosztorysie remontów niż my sami.

Wiadomo, że samo najęcie rzeczoznawcy, który wyceni wartość nieruchomości w przypadku oglądania wielu domów, lub mieszkań jest po prostu nieopłacalne, dlatego, że tego typu usługi nie są zbyt tanie i w przypadku licznych oględzin możemy narazić się na naprawdę duże koszty. Warto więc z miejsca kupując nieruchomość do kapitalnego remontu obliczyć ile ów praca będzie kosztować nie tylko pieniędzy, ale również czasu.

Czasem oszuści próbują na przykład sprzedać rudery, które kompletnie nie nadają się do remontu, a nawet są skierowane do wyburzenia, gdyż zagrażają zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Wielu jednak ludzi z chęcią zakupuje rudery, by nadać im nowe, lepsze znaczenie, odnowić jakiś stary dom, który zacznie żyć nowym życiem. Wszystko musi być jednak dokładnie obliczone i zaplanowane tak, aby ewentualny remont nie przekroczył naszego zakładanego budżetu. Niejednokrotnie pojawiają się opinie, iż remont jakiegoś konkretnego budynku kosztuje więcej niż postawienie go w stanie surowym od nowa i nie ma tu mowy o paradoksie, bowiem czasem się tak dzieje, iż budowanie od podstaw jest po prostu efektywniejsze i szybsze niż remontowanie.