Problem związany z wagą w czasie ciąży

Ciąża to okres, w którym każda kobieta przybiera na wadze. Jest to całkowicie normalne i odchudzanie w czasie ciąży to pomysł raczej nienajlepszy.

Sęk w tym, że ciąża nie jest też okresem, w którym waga może rosnąć w sposób zupełnie niekontrolowany. Realne uzasadnienie mamy tylko dla wzrostu na poziomie równym wadze dziecka, dodatkowego kilograma na wody płodowe, jeszcze jednego kilograma na struktury około płodowe i kilku procent masy ciała kobiety w przygotowaniu na okres karmienia piersią. Wszystko powyżej tego poziomu jest już może nie patologiczne, ale na pewno zbędne. Trzeba na to świadomie uważać, ponieważ po porodzie waga nie znika sama.

Tempo przybierania na wadze

Co ciekawe, normalna dieta kobiety w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować nawet spadek masy ciała. Spowodowane jest to tym, że produkcja struktur około-płodowych wymaga ogromnej ilości energii, która jeszcze nie przekłada się bezpośrednio na masę ciała.

Trzeba też pamiętać, że dziecko w momencie porodu waży od dwóch do trzech i pół kilogramów, chociaż to oczywiście tylko bardzo szacunkowe wielkości, a na koniec pierwszego trymestru dopiero porządnie wytwarzają się zalążki wszystkich tkanek. Nie ma jeszcze wtedy zbyt dużej masy.

Od końca trzeciego trymestru normalne tempo przybierania na wadze to około pół kilograma na tydzień pod warunkiem, że dieta nie zmieniła się zanadto. Niskie i drobne kobiety mogą przybrać na wadze trochę więcej, ponieważ będą one w tym czasie magazynowały więcej tkanki tłuszczowej na potrzeby okresu karmienia.

Zachcianki

Dieta kobiety w trakcie ciąży często jest bogata w różnego rodzaju produkty dodatkowe przez tak zwane zachcianki. Są to czasami zupełnie dziwne rzeczy, na które po prostu przyszłej mamie przyszła ochota i postanowiła zjeść śledzie w bitej śmietanie. Dietetyk wytłumaczy nam to jako chęć dostarczenia organizmowi substancji nietypowych, których normalnie jest w nim za mało. Jest to działanie instynktowne, które jednak nie zawsze jest pożyteczne. Jeśli kobieta odżywiała się przed ciążą w sposób zbilansowany, a w trakcie samej ciąży przyjmuje suplementy diety dla kobiet ciężarnych, w jej organizmie na pewno nie będzie niczego brakować. Zachcianki mogą spowodować wtedy jedynie to, że po rozwiązaniu będzie konieczne odchudzanie.

Czy zatem całkowicie puszczać wszystkie zachcianki mimo uszu? Zdecydowanie nie. Lepiej jest zdecydować się na niewielkie odchudzanie po zakończeniu ciąży niż ryzykować, że przyszła mama będzie nieszczęśliwa. Zadowolona mama to zdrowe dziecko.

Waga po porodzie

Po porodzie naturalnie spada ciężar ciała matki, ale spowodowane to jest głównie czynnikami mechanicznymi. Zmniejsza się też znacznie objętość krwi, ale w wielu przypadkach wskazana jest po prostu dieta i po krótkim okresie odpoczynku także aktywność fizyczna. Odchudzanie w tym czasie jest łatwiejsze, ponieważ karmienie piersią to potężny wydatek energetyczny i kilogramy same dzięki niemu uciekają.